Úvod

Dve percentá z dane na Pravda.sk

Najkrajšie momenty sezóny 2017...  (Video zostrihal a naaranžoval náš filmový mág Mirko.)yes    

 

 

 

 

 

ML

Dve percentá z daní 2018

Sme jedným z mála fungujúcich rogalistických klubov, ktorý aktívne podporuje a rozvíja závesné lietanie na Slovensku.

Cieľom nášho klubu nie je združovanie individualistov, ale priblíženie neopakovateľného zážitku z lietania na rogale, čo najširšej verejnosti. Možno čoskoro k nám zavítate Vy, Vaše deti, alebo Vaši rodičia. ;) Sme otvorení pomôcť každému, kto sníva o tom, že sa bude môcť po oblohe preháňať ako vták.

Keďže v súčasnosti nejde o masový šport, je závesné lietanie na okraji mediálneho záujmu a tým pádom aj jeho podpora zo strany štátu je nulová. Všetky výdavky ktoré ako klub máme, si hradíme sami z vlastných zdrojov a dvoch percent z daní, ktoré sa nám podaria vyzbierať.

Minulý rok nám 2% z dane dopomohli k tomu, aby sme mohli podporiť organizovanie súťaží v závesnom lietaní. Vďaka nim sme mohli opraviť poškodené štartoviská, upraviť príjazdové cesty, opraviť poškodenú techniku, zabezpečiť hangárovanie našich krídiel a ešte kopu ďalších drobností ktoré je potrebné zabezpečiť k tomu, aby tento nádherný šport nielen prežíval, ale aj ďalej napredoval.

Touto cestou by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí podporili minulý rok náš klub 2% z dane. Ak by ste sa nás rozhodli podporiť aj tento rok, Vaše 2% využijeme na ďalší rozvoj závesného lietania na Slovensku. Podrobný postup nájdete tu...

22.3.2018 Sťahovanie hangáru 02 (fotky)

Včera podvečer sa udialo veľké sťahovanie hangáru, v poradí už druhého za posledné tri roky. Keďže nemáme toľko šťastia ako aerokluby, ktoré zdedili letiská aj s technikou po bývalom Sväzarme, musíme si zabezpečiť všetko sami vrátane hangárovania našich krídiel. Firma s ktorou sme zdieľali naše priestory, zmenila majiteľa a tak sme boli nútení obzrieť sa po niečom inom. Komerčné priestory v Bratislave sú pomerne drahé, ale vďaka úsiliu nášho predsedu sa už čosi rysuje. Zatiaľ nás prichýlil jeden z našich nových členov Maťo, ktorý sa okrem iného venuje už dlhé roky balónovému lietaniu a má menší sklad doma vo Vištuku. Za toto šľachetné gesto mu veľmi pekne ďakujeme. yes

Celá akcia prebehla pomerne svižne. V práci sme to zabalili trochu skôr a okolo štvrtej sa už začali zliezať pri hangári prví ľudia.  Ako pribúdali chalani, začali postupne miznúť krídla, regále, postroje, všetky možné pakšamenty a do dvoch hodín sme mali všetko pripravené na prevoz. Kým sme dorazili do Vištuku bola už tma. Rozostavali sme autá okolo skladu, aby sme si videli trochu pod nohy a išlo sa na vec. Do hodinky bolo všetko preložené. Za odmenu sme si dopriali ešte malú večeru v miestnej krčme a s pocitom dobre vykonanej práce sme to otočili rovno domov.
 

11.3.2018 Nová sezóna 2018 je odštartovaná! :)                            (fotky)           (video Rebro)          (video Stano)

Po dlhej zimnej prestávke vyrazili chalani prvý marcový víkend na Straník. Celú atmosféru okolo toho pekne popísal Rebro. Prajem príjemné čítanie a vydarenú sezónu.wink

Dohadujem lietanie s Plucom, MajomM, Stano77, PalimH, a pridavaju sa k nam MatoG, MatoK, Heno a Tamuska. Rozhodujeme, ze co za auto potrebujeme, kedze predpokladame hore este sneh. Aspon teda na ceste hore.
Dozvedam sa info, ze cesta z Teplicky na Zastranie je uzavreta. Vrabciak rokuje silno so starostom na jej otvoreni. Ale aspon to ukazuje na to, aka sme bohata krajina, ked sa postavi nova cesta a potom sa zatvori aby sa nedala pouzivat. Takze trebalo ist cez Duben okolo. Cesta na Stranik bola relativne dobra, plna blatka a kde tu snehove mapy.
Dochadzame klasicky posledni a baletnym krokom medzi krtincami a stekajucou vodou sa snazime rozbalit kridla. Dosli i Cesi a Poliaci. Na starte to fuka celkom svizne, okolo 6-7ms ale su i intervaly kedy je to kludnejsie. Nenecham si ujst Plucov start s "novym" Moyes RX 4.0 a idem sa obliect. MajoM ma poprosi, aby som siel posledny, ze on nechce. Pre jeho lepsiu pohodu sa podvolujem a cakam. Kvari ma unava, hlad a smad.
Startujem s trosku mensim uhlom aby som sa lahsie predral vetrom a trosku pritahujem hrazdu az kym ma ostre stupanie nevynesie nad start a tam sa uz prudenie ukludnuje. V tejto chvili je vo vzduchu 12 rogal a 0 padakov.
Svah krasne drzi a obcas termika zalomcuje s kridlom. Nosi to na svahu, pred kopcom. Lietat sa da po okoli. Pluco oskusal Duben, Vah a spat.
Ja zistujem, ze moje rucicky su ako Pigi caj po tretom luhovani. Po polhodinke pocitujem mierny diskonfort a letim si na Duben i ja. Skusam i napinak i bez neho a kym mam dostatocnu vysku sa vraciam nad pristavacku. Celkom mam problem vyklesat. Zacina to byt nekludne, svahujem nad hradbou stromov. Nasadzujem na finale, 10m nad zemou dostavam kopanec co ma posiela do zeme a do strany, ktoru ani nechcem. Kontrujem a pritahujem vyberam to nad zemou ale k pristavacke sa nedolkzem. Jo som zabudol, pristavacka je zorana hlbokou orbou. Ostal len ten pokoseny stvorek na balenie kridiel. Pristatie mali vsetci pekne. Aspon usudzujem z toho, ze nik nemal tvar od blata. smiley

17.2.2018 Rogalistická záložkovica 2018 v Bratislave (fotky)

Tento rok sa nášmu klubu podarilo zorganizovať prvú rogalistickú záložkovicu po dlhých rokoch, priamo na domácej pôde v Bratislave. Keďže rogalistov je ako šafránu, tieto akcie organizovali doteraz paraglidisti a my sme sa k nim iba prifarili. Pre nás je dosť dôležité, aby sme si mohli okrem samotného prebalenia záložných padákov, natrénovať aj vyhodenie záložáku. To sa najlepšie trénuje v závese na kruhoch v telocvični, kde vás okolo stojaci pomocník roztočí a rozhojdá zároveň, tak aby boli podmienky čo najrealistickejšie. Keďže naši najbližší padáčkari z PG Orešany zohnali tento rok telocvičňu bez kruhov, tak sme sa odhodlali k tomu, aby sme si zorganizovali záložkovicu sami. Plučovi s Rebrom sa podarilo vybaviť telocvičňu na Bratislavskej základke v Lamači. Máme to tam na skok od „hangáru“ čo sa ukázalo ako podstatná výhoda, keď som si v ňom zabudol hrazdu od krídla ktoré som si chcel v telocvični omrknúť. ;) Účasť bola celkom slušná. Okrem chalanov z Bratislavského Deltaklubu dobehol aj jeden padáčkár a zopár cezpoľných rogalistov. Akcia sa celkom vydarila, prebalili sme tam viac ako desať záložákov, zložili - rozložili dve krídla a to všetko za tri hodiny ktoré sme tam mali zarezervované. Budúci rok si zrejme nejakú tu hoďku priplatíme.:)