Straník

Dve percentá z dane na Pravda.sk

GPS: N 49°14´246´´  E  018°49´590´´
Výška nad morom: 762 mnm
Prevýšenie: 412 m
Smer štartu: JV, J (optimálny smer), JZ, Z

Štart: (1) Južný svah je bezproblémový aj pre menej skúsených pilotov. Často sa využíva pre výcvik prvých výškových letov. Západný štart je trochu zložitejší nakoľko sa štartuje proti stromom, ktoré sa však dajú bezpečne preletieť pri dobre zvládnutom štarte.

Pristátie: Jednoduché priamo pod kopcom na trávnatej pristávacej ploche spravovanej paraglidingovou školou X-Air (3).

Lietanie: Straník je jeden z najznámejších kopcov pre plachtárov v širokom ďalekom okolí. Bežne tam narazíte okrem našich na českých, poľských, ale aj maďarských pilotov. Na Straníku začínali lietať prvé drevené klzáky na samotnom začiatku bezmotorového lietania ešte v bývalom Českoslovesnku. Dnes ho využívajú hlavne paraglidisti a rogalisti či už na svahové alebo termické lietanie.

Prevádzkovateľom štartovacej plochy je paraglidingový klub X – air. Na ich stránke nájdete všetky potrebné informácie ako aj odkaz na meteosondu a webkameru. (tu)

Prístup: Na miesto štartu sa dá dostať terénnym, alebo služobným autom ;) po pomerne rozbitej ceste (v poslednej časti úseku). Tesne pod vrchol sa dá dostať osobným autom (2) a posledných cca 200-300 m vás vyvezie terénne taxi ktoré tam počas sezóny pendluje medzi pristávačkou a štartovačkou. Alebo si necháte auto odparkované dole na pristávačke (3) a necháte sa vyviezť odtiaľ Air Taxi.